TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W11-35HA
DTS24W11-35HA picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W11-35HA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DTS24W11-35HA.pdf
Availability of DTS24W11-35HA
QUANTITY
DTS24W11-35HA Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W11-35HA
Internal Part NumberEIS-DTS24W11-35HA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions13
Shell Size - Insert11-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W11-35HA
Related LinksDTS24W, DTS24W11-35HA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W11-35HA Details Description
Related parts for DTS24W11-35HA
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC 8-STAGE DOWN COUNTER 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.27UF 16V Y5V 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 12NS 208CABGA datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 19MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
SIZE 22, SOCKET JUNCTION MODULE, datasheet.pdf
CIR 17C 17#16 FR SKT PLUG datasheet.pdf
PT 5C 5#20 SKT PLUG datasheet.pdf
CAP 100 UF 20% 25 V datasheet.pdf