TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W11-98PB-LC
DTS24W11-98PB-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W11-98PB-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN
Datasheet Download
DTS24W11-98PB-LC.pdf
Availability of DTS24W11-98PB-LC
QUANTITY
DTS24W11-98PB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W11-98PB-LC
Internal Part NumberEIS-DTS24W11-98PB-LC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions6
Shell Size - Insert11-98
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W11-98PB-LC
Related LinksDTS24W11, DTS24W11-98PB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W11-98PB-LC Details Description
Related parts for DTS24W11-98PB-LC
FUSE HLDR CART 250V 16A PNL MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RECT BRIDGE 3PH 1600V 145A E2 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100 OHM 5% 25W datasheet.pdf
XFRMR MODUL GIGABT 1PORT POE 1:1 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:9 140MHZ 16SOIC datasheet.pdf
XCEDE HD 2W 6PVH 6COL datasheet.pdf
CONN HDR 28POS datasheet.pdf