TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W15-15SN
DTS24W15-15SN picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W15-15SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DTS24W15-15SN.pdf
Availability of DTS24W15-15SN
QUANTITY
DTS24W15-15SN Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W15-15SN
Internal Part NumberEIS-DTS24W15-15SN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W15-15SN
Related LinksDTS24W, DTS24W15-15SN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W15-15SN Details Description
Related parts for DTS24W15-15SN
RES ARRAY 7 RES 68 OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN 1.0/2.3 PLUG 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
HOOK&LOOP PAD HOLDER 250BP 5PC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR EN6360QI datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IC FLASH 512GBIT datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/2W PLASTIC LOG datasheet.pdf