TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W15-19HE
DTS24W15-19HE picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W15-19HE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DTS24W15-19HE.pdf
Availability of DTS24W15-19HE
QUANTITY
DTS24W15-19HE Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W15-19HE
Internal Part NumberEIS-DTS24W15-19HE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W15-19HE
Related LinksDTS24W, DTS24W15-19HE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W15-19HE Details Description
Related parts for DTS24W15-19HE
IC 9-BIT GEN/CHKER 14SOIC datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 1A SO-89 datasheet.pdf
19P SL156 HSG W/RAMP,LRG OPEN datasheet.pdf
RES 453K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RING CORE CHOKE 2X33UH 3A datasheet.pdf
CORD 5 POS MALE 2M 22 AWG datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 25UH 5.2A 20 MOHM TH datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 55NS LBGA datasheet.pdf
CAT 6A 1U 24PORT SHLDD PATCH PAN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf