TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W15-19SB
DTS24W15-19SB picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W15-19SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DTS24W15-19SB.pdf
Availability of DTS24W15-19SB
QUANTITY
DTS24W15-19SB Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W15-19SB
Internal Part NumberEIS-DTS24W15-19SB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W15-19SB
Related LinksDTS24W, DTS24W15-19SB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W15-19SB Details Description
Related parts for DTS24W15-19SB
RES SMD 348K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN SMART CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 24POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS PNL MNT SKT CRMP datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 5% 250VDC datasheet.pdf