TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W15-97BB
DTS24W15-97BB picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W15-97BB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS SKT
Datasheet Download
DTS24W15-97BB.pdf
Availability of DTS24W15-97BB
QUANTITY
DTS24W15-97BB Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W15-97BB
Internal Part NumberEIS-DTS24W15-97BB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (4), 20 (8)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationB
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W15-97BB
Related LinksDTS24W, DTS24W15-97BB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W15-97BB Details Description
Related parts for DTS24W15-97BB
IC OPAMP VFB 220MHZ 14SO datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 4X2K EE 20-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 150V 0605 datasheet.pdf
SONIC DEFENDER SMALL CLEAR datasheet.pdf
RES SMD 1.15KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 4.2A 13 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf