TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W15-97HE
DTS24W15-97HE picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W15-97HE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DTS24W15-97HE.pdf
Availability of DTS24W15-97HE
QUANTITY
DTS24W15-97HE Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W15-97HE
Internal Part NumberEIS-DTS24W15-97HE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W15-97HE
Related LinksDTS24W, DTS24W15-97HE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W15-97HE Details Description
Related parts for DTS24W15-97HE
CAP CER 0.022UF 100V C0G RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG FREE/HANG 3POS SIZE 8 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 5 POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 11.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 46 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf