TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W17-26HC
DTS24W17-26HC picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W17-26HC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DTS24W17-26HC.pdf
Availability of DTS24W17-26HC
QUANTITY
DTS24W17-26HC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W17-26HC
Internal Part NumberEIS-DTS24W17-26HC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W17-26HC
Related LinksDTS24W, DTS24W17-26HC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W17-26HC Details Description
Related parts for DTS24W17-26HC
CAP TANT 22UF 6.3V 10% 2413 datasheet.pdf
LED 5MM YEL/GRN DIFF PCMT 3LEAD datasheet.pdf
IC USB CTLR NAND NX2LP 56QFN datasheet.pdf
20P MTA156 ASSY ON TAPE LF datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 250MA 1.6 OHM SMD datasheet.pdf
LED SHWO NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
IC FPGA 133 I/O 256BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 7A 34 MOHM TH datasheet.pdf
DISPLAY 630NM RED 2DIG 0.56 TH datasheet.pdf
MOUNT RECT CAPACITORS 0.060" datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf