TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W19-11BB
DTS24W19-11BB picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W19-11BB
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT
Datasheet Download
DTS24W19-11BB.pdf
Availability of DTS24W19-11BB
QUANTITY
DTS24W19-11BB Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W19-11BB
Internal Part NumberEIS-DTS24W19-11BB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationB
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W19-11BB
Related LinksDTS24W, DTS24W19-11BB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W19-11BB Details Description
Related parts for DTS24W19-11BB
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-DIP datasheet.pdf
SCR SENS 400V 6A TO-252 datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 76POS VERT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR LP SC70-3 datasheet.pdf
RES 5.76K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf