3M MP2-H180-54S3-S-TG30
MP2-H180-54S3-S-TG30 picture photo
Mfg. Part Number
MP2-H180-54S3-S-TG30
Brief Description
CONN HEADER VRT 180POS 5ROW GOLD
Datasheet Download
MP2-H180-54S3-S-TG30.pdf
Availability of MP2-H180-54S3-S-TG30
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MP2-H180-54S3-S-TG30 Order Process
Ship out your order
Specifications of MP2-H180-54S3-S-TG30
Internal Part NumberEIS-MP2-H180-54S3-S-TG30
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package140
Connector StyleFuturebus+®
Number of Positions180
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows5
Number of Columns-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBeige
Current Rating1.5A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP2-H180-54S3-S-TG30
Related LinksMP2-H180-5, MP2-H180-54S3-S-TG30 Datasheet, 3M Distributor
MP2-H180-54S3-S-TG30 Details Description
Related parts for MP2-H180-54S3-S-TG30
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
FUSE GLASS 4A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
FILTER LINE 13UH 0.5A HORIZONTAL datasheet.pdf
TERM BLOCK TOP ENTRY 3POS BLK datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.4A 188.5 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 0.82PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HOUSING VH 3POS 3.96MM BLK datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V Z5V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 5PIN SLD CUP datasheet.pdf
CAP CER 1PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf