TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W21-11PA
DTS24W21-11PA picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W21-11PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DTS24W21-11PA.pdf
Availability of DTS24W21-11PA
QUANTITY
DTS24W21-11PA Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W21-11PA
Internal Part NumberEIS-DTS24W21-11PA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W21-11PA
Related LinksDTS24W, DTS24W21-11PA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W21-11PA Details Description
Related parts for DTS24W21-11PA
CONN HEADER 32POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
SENSOR AMP 200PSI 1-6VDC OUT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DOOR STEEL 62.99X27.56" BEIGE datasheet.pdf
RES 97.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 22UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
TWEEZER REMOVAL NO LABEL datasheet.pdf
CAP CER 20PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf