United Chemi-Con EKY-500ELL681MK30S
EKY-500ELL681MK30S picture photo
Mfg. Part Number
EKY-500ELL681MK30S
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EKY-500ELL681MK30S.pdf
Availability of EKY-500ELL681MK30S
QUANTITY
EKY-500ELL681MK30S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKY-500ELL681MK30S
Internal Part NumberEIS-EKY-500ELL681MK30S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesKY
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.31A
Impedance30 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKY-500ELL681MK30S
Related LinksEKY-500EL, EKY-500ELL681MK30S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKY-500ELL681MK30S Details Description
Related parts for EKY-500ELL681MK30S
RES SMD 88.7K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 110MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS VERT .250 GOLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.81MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 66POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 9.6PF 50V P2H 0603 datasheet.pdf
RND SPACER 0.063" NYLON 11.68MM datasheet.pdf
RES 1.65M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CMOS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CAP CER 20PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf