TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W21-11SB-LC
DTS24W21-11SB-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W21-11SB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT
Datasheet Download
DTS24W21-11SB-LC.pdf
Availability of DTS24W21-11SB-LC
QUANTITY
DTS24W21-11SB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W21-11SB-LC
Internal Part NumberEIS-DTS24W21-11SB-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W21-11SB-LC
Related LinksDTS24W21, DTS24W21-11SB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W21-11SB-LC Details Description
Related parts for DTS24W21-11SB-LC
CONN EDGECARD EXTEND 22POS .156 datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
FIXED IND 70UH 300MA 5.7 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 1.24KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 2" 2S FIN datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 114MA 10 OHM TH datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 5A SYNC 8-SO datasheet.pdf