TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W21-39PD
DTS24W21-39PD picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W21-39PD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DTS24W21-39PD.pdf
Availability of DTS24W21-39PD
QUANTITY
DTS24W21-39PD Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W21-39PD
Internal Part NumberEIS-DTS24W21-39PD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W21-39PD
Related LinksDTS24W, DTS24W21-39PD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W21-39PD Details Description
Related parts for DTS24W21-39PD
IC 5DRVR/3RCVR RS232 3V 28-SSOP datasheet.pdf
IC RELAY PHOTOVO 300V 150MA 8DIP datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
RES 475 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
RES 390 OHM 13W 5% AXIAL datasheet.pdf
HU STRND 24AWG RED 25K' datasheet.pdf
CAP FILM 820NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf