TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W21-41BN
DTS24W21-41BN picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W21-41BN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS SKT
Datasheet Download
DTS24W21-41BN.pdf
Availability of DTS24W21-41BN
QUANTITY
DTS24W21-41BN Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W21-41BN
Internal Part NumberEIS-DTS24W21-41BN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W21-41BN
Related LinksDTS24W, DTS24W21-41BN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W21-41BN Details Description
Related parts for DTS24W21-41BN
CONN CABLE GRIP ALUM .250-.375 datasheet.pdf
RES SMD 45.3 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES 475 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 100POS SKT datasheet.pdf
OSC TCXO 20.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH SNAP datasheet.pdf
CAGE NUT 1/4-20 25/PK datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 1000VDC RADIAL datasheet.pdf