TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W23-21HC
DTS24W23-21HC picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W23-21HC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DTS24W23-21HC.pdf
Availability of DTS24W23-21HC
QUANTITY
DTS24W23-21HC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W23-21HC
Internal Part NumberEIS-DTS24W23-21HC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W23-21HC
Related LinksDTS24W, DTS24W23-21HC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W23-21HC Details Description
Related parts for DTS24W23-21HC
FLEX CABLE - AFF16A/AF16/AFF16A datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONN D-SUB RCPT 44POS CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY .100 12POS R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 31POS PIN datasheet.pdf
460VAC 450HP 540A IP00 W/ BRK datasheet.pdf