Cornell Dubilier Electronics MCM01-001D240J-F
MCM01-001D240J-F picture photo
Mfg. Part Number
MCM01-001D240J-F
Brief Description
CAP PTFE 24PF 5% 500V SMD
Datasheet Download
MCM01-001D240J-F.pdf
Availability of MCM01-001D240J-F
QUANTITY
MCM01-001D240J-F Order Process
Ship out your order
Specifications of MCM01-001D240J-F
Internal Part NumberEIS-MCM01-001D240J-F
PackagingBulk
Capacitance24pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialPolytetrafluoroethylene (PTFE)
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
FeaturesRF, High Frequency
Size / Dimension0.460" L x 0.400" W (11.68mm x 10.16mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCM01-001D240J-F
Related LinksMCM01-00, MCM01-001D240J-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MCM01-001D240J-F Details Description
Related parts for MCM01-001D240J-F
CONN HEADER .100 SINGL STR 34POS datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB9 DL METALIZED datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS 4-40 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SC-SMT 3.81/11/135G 1.5SN BK datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 100TFBGA datasheet.pdf
RES SMD 10.5KOHM 0.01% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 16V SMD datasheet.pdf