TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W23-21JB
DTS24W23-21JB picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W23-21JB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DTS24W23-21JB.pdf
Availability of DTS24W23-21JB
QUANTITY
DTS24W23-21JB Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W23-21JB
Internal Part NumberEIS-DTS24W23-21JB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W23-21JB
Related LinksDTS24W, DTS24W23-21JB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W23-21JB Details Description
Related parts for DTS24W23-21JB
IC OPAMP GP 85KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
RES SMD 34 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC RECEIVER HOTLINK 28-PLCC datasheet.pdf
BEND RELIEF 3.0MM GRAY datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CONDUCT MARKER CARRIER CLOSED datasheet.pdf
508 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
RES SMD 38.3 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf