TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W23-35SD
DTS24W23-35SD picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W23-35SD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DTS24W23-35SD.pdf
Availability of DTS24W23-35SD
QUANTITY
DTS24W23-35SD Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W23-35SD
Internal Part NumberEIS-DTS24W23-35SD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions100
Shell Size - Insert23-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W23-35SD
Related LinksDTS24W, DTS24W23-35SD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W23-35SD Details Description
Related parts for DTS24W23-35SD
BATTERY PACK NIMH 7.2V 1500 MAH datasheet.pdf
IC FPGA 352 I/O 432MBGA datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
PLUG 7POS 0 DEG GRY/RED 4.0-5.2 datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 40POS datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 0.1% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
RES SMD 3.16K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf