TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W23-53BN
DTS24W23-53BN picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W23-53BN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS SKT
Datasheet Download
DTS24W23-53BN.pdf
Availability of DTS24W23-53BN
QUANTITY
DTS24W23-53BN Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W23-53BN
Internal Part NumberEIS-DTS24W23-53BN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W23-53BN
Related LinksDTS24W, DTS24W23-53BN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W23-53BN Details Description
Related parts for DTS24W23-53BN
Connector Header 9 Position 0.250" (6.35mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 7.15 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
30M T/B PNP 4 PIN M8 CONN datasheet.pdf
FAN AXIAL 30X6MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 8.1UH SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 100K OHM 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
KIT REF DESIGN TINYSWITCH-4 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 160MHZ 6-CLCC datasheet.pdf