TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W23-53JE
DTS24W23-53JE picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W23-53JE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 53POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DTS24W23-53JE.pdf
Availability of DTS24W23-53JE
QUANTITY
DTS24W23-53JE Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W23-53JE
Internal Part NumberEIS-DTS24W23-53JE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W23-53JE
Related LinksDTS24W, DTS24W23-53JE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W23-53JE Details Description
Related parts for DTS24W23-53JE
IC OPAMP VFB 8MHZ RRO TSOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V X5R 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMQ-3672-D datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 0.1% 8W TO220-4 datasheet.pdf