TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W23-55HC
DTS24W23-55HC picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W23-55HC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DTS24W23-55HC.pdf
Availability of DTS24W23-55HC
QUANTITY
DTS24W23-55HC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W23-55HC
Internal Part NumberEIS-DTS24W23-55HC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W23-55HC
Related LinksDTS24W, DTS24W23-55HC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W23-55HC Details Description
Related parts for DTS24W23-55HC
RES SMD 0.012 OHM 1% 3W 7638 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 9POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 3.5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 1MM GOLD SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CABLE 37COND 22AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
COUPLER 16 DB 0.5-2GHZ datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf