TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W25-19JA
DTS24W25-19JA picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W25-19JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DTS24W25-19JA.pdf
Availability of DTS24W25-19JA
QUANTITY
DTS24W25-19JA Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W25-19JA
Internal Part NumberEIS-DTS24W25-19JA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W25-19JA
Related LinksDTS24W, DTS24W25-19JA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W25-19JA Details Description
Related parts for DTS24W25-19JA
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS .100 DBL R/A PCB datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 470 OHM 8SIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
STACKED VHDCI ASSY datasheet.pdf
OSCOPE PASSIVE PROBE 500MHZ datasheet.pdf
ER 14C 14#16 PIN PLUG datasheet.pdf
Low Noise, 90 MHz Variable-Gain Amplifier IC datasheet.pdf