TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W25-24PB
DTS24W25-24PB picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W25-24PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DTS24W25-24PB.pdf
Availability of DTS24W25-24PB
QUANTITY
DTS24W25-24PB Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W25-24PB
Internal Part NumberEIS-DTS24W25-24PB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W25-24PB
Related LinksDTS24W, DTS24W25-24PB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W25-24PB Details Description
Related parts for DTS24W25-24PB
RESISTOR POWER ADJ 2 OHM 225W datasheet.pdf
HEX KEY L SHAPE 5/32" 5.7" datasheet.pdf
CONN RCPT 1.25MM 21POS SMD R/A datasheet.pdf
PATCHCORD CAT6 BLU/BLU BOOT 35' datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 40.85VC SMD datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 25POS .100 TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 150PF 440VAC Y5T RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 15V 15W 1A datasheet.pdf
FIXED IND 1.1UH 895MA 100 MOHM datasheet.pdf