TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W25-29PC
DTS24W25-29PC picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W25-29PC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DTS24W25-29PC.pdf
Availability of DTS24W25-29PC
QUANTITY
DTS24W25-29PC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W25-29PC
Internal Part NumberEIS-DTS24W25-29PC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W25-29PC
Related LinksDTS24W, DTS24W25-29PC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W25-29PC Details Description
Related parts for DTS24W25-29PC
IC COMPLEMNT SW FET DRVR 16-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 330MA 1.26 OHM datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 9VA THRU HOLE datasheet.pdf
XBEE PRO DIGIMESH 900MHZ RPSMA datasheet.pdf
TORSION SPRING 63800-0127 datasheet.pdf
FIXED IND 6.5UH 2.1A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .050 THRUHL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
UP 6/ 1-L GNYE datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 11POS 2.5MM R/A TIN datasheet.pdf