TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W25-29SC
DTS24W25-29SC picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W25-29SC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DTS24W25-29SC.pdf
Availability of DTS24W25-29SC
QUANTITY
DTS24W25-29SC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W25-29SC
Internal Part NumberEIS-DTS24W25-29SC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W25-29SC
Related LinksDTS24W, DTS24W25-29SC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W25-29SC Details Description
Related parts for DTS24W25-29SC
FERRULE 10.0MM 22 RED 1 = 100PCS datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.464 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS 3.81MM VERT BK datasheet.pdf
RES SMD 84.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP CER 18PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
OSC XO 12.000MHZ HCMOS TTL PCPIN datasheet.pdf