TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W25-29SC
DTS24W25-29SC picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W25-29SC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DTS24W25-29SC.pdf
Availability of DTS24W25-29SC
QUANTITY
DTS24W25-29SC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W25-29SC
Internal Part NumberEIS-DTS24W25-29SC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W25-29SC
Related LinksDTS24W, DTS24W25-29SC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W25-29SC Details Description
Related parts for DTS24W25-29SC
RES SMD 240 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SP3T 300MA 6V datasheet.pdf
IC GATE AND 3CH 3-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
20P MTA156 CONN ASSY 18AWG LF datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS PNL MNT SKT datasheet.pdf