TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W25-61JN
DTS24W25-61JN picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W25-61JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DTS24W25-61JN.pdf
Availability of DTS24W25-61JN
QUANTITY
DTS24W25-61JN Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W25-61JN
Internal Part NumberEIS-DTS24W25-61JN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W25-61JN
Related LinksDTS24W, DTS24W25-61JN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W25-61JN Details Description
Related parts for DTS24W25-61JN
RES SMD 300 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FUSE GLASS 200MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC ACCELERATOR I2C HOTSWAP 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 WW datasheet.pdf
RES SMD 4.22K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A DL SYNC 24QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
PROTECTOR SINGLE UNIDIRECTIONAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 19.5A TO220FP datasheet.pdf