TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26F13-8BB
DTS26F13-8BB picture photo
Mfg. Part Number
DTS26F13-8BB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT
Datasheet Download
DTS26F13-8BB.pdf
Availability of DTS26F13-8BB
QUANTITY
DTS26F13-8BB Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26F13-8BB
Internal Part NumberEIS-DTS26F13-8BB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions8
Shell Size - Insert13-8
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationB
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26F13-8BB
Related LinksDTS26F, DTS26F13-8BB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26F13-8BB Details Description
Related parts for DTS26F13-8BB
FERRITE CHIP 220 OHM 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 100K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 249 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE SOCKET 3POLE datasheet.pdf
RTD L=100CM 2M datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 26POS datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 50VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf