TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26F15-15JC
DTS26F15-15JC picture photo
Mfg. Part Number
DTS26F15-15JC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 15POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DTS26F15-15JC.pdf
Availability of DTS26F15-15JC
QUANTITY
DTS26F15-15JC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26F15-15JC
Internal Part NumberEIS-DTS26F15-15JC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26F15-15JC
Related LinksDTS26F, DTS26F15-15JC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26F15-15JC Details Description
Related parts for DTS26F15-15JC
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
3 ROW R/A RECEPT SOLDER GP datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1300PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 47000UF 20% 10V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE SKT datasheet.pdf
350 TB SOC CLO WF VE THR datasheet.pdf
MULTI-PAIR 16COND 20AWG 1000' datasheet.pdf
POWER SUPPLY 40W datasheet.pdf