TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26F15-15SD
DTS26F15-15SD picture photo
Mfg. Part Number
DTS26F15-15SD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 15POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DTS26F15-15SD.pdf
Availability of DTS26F15-15SD
QUANTITY
DTS26F15-15SD Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26F15-15SD
Internal Part NumberEIS-DTS26F15-15SD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26F15-15SD
Related LinksDTS26F, DTS26F15-15SD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26F15-15SD Details Description
Related parts for DTS26F15-15SD
CORD 18AWG 3COND HOSP GRY 10'SJT datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
IDC CABLE - APR10B/AE10M/APR10B datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST SOT23-8 datasheet.pdf
FIXED IND 43NH 150MA 1.3 OHM SMD datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1A DO204AL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 5A TO263-7 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf