TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26F15-18PN-LC
DTS26F15-18PN-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS26F15-18PN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN
Datasheet Download
DTS26F15-18PN-LC.pdf
Availability of DTS26F15-18PN-LC
QUANTITY
DTS26F15-18PN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26F15-18PN-LC
Internal Part NumberEIS-DTS26F15-18PN-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26F15-18PN-LC
Related LinksDTS26F15, DTS26F15-18PN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26F15-18PN-LC Details Description
Related parts for DTS26F15-18PN-LC
RES 2.32K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
ANTENNA MULTILAYER 5.1-5.3GHZ datasheet.pdf
INDICATOR PB RND GRN 24V ILLUM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 12 OHM 5% 2500W datasheet.pdf
IC LED Driver Linear PWM Dimming 100mA Backlight 40-TQFN (6x6) datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf