TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26F15-18SC
DTS26F15-18SC picture photo
Mfg. Part Number
DTS26F15-18SC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 18POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DTS26F15-18SC.pdf
Availability of DTS26F15-18SC
QUANTITY
DTS26F15-18SC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26F15-18SC
Internal Part NumberEIS-DTS26F15-18SC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26F15-18SC
Related LinksDTS26F, DTS26F15-18SC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26F15-18SC Details Description
Related parts for DTS26F15-18SC
HEX STANDOFF 6-32 BRASS 5/8" datasheet.pdf
IDC CABLE - MDN50K/MC50F/MDN50K datasheet.pdf
SIDACTOR BI 140V 3000A TO220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR(12BIT) 10DFN datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN BREAKAWAY SMD HDR 3POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
ACCY MOB O-RINGS B&C COILS 6PK datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 43PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf