TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26F15-19PD-LC
DTS26F15-19PD-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS26F15-19PD-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN
Datasheet Download
DTS26F15-19PD-LC.pdf
Availability of DTS26F15-19PD-LC
QUANTITY
DTS26F15-19PD-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26F15-19PD-LC
Internal Part NumberEIS-DTS26F15-19PD-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationD
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26F15-19PD-LC
Related LinksDTS26F15, DTS26F15-19PD-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26F15-19PD-LC Details Description
Related parts for DTS26F15-19PD-LC
Crystal 33.0000MHz 50ppm 18pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 2.60mm pitch datasheet.pdf
CONN HDR 2POS VERT KEY-Y 15GOLD datasheet.pdf
RES 40K OHM 12W 5% AXIAL datasheet.pdf
PILOT LIGHT 24V LED ROUND YELLOW datasheet.pdf
SENSOR FORCE SURF MOUNT 3.3LBS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W datasheet.pdf
RES 50 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 16POS BOX MNT SKT datasheet.pdf