TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26F15-19SN-LC
DTS26F15-19SN-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS26F15-19SN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT
Datasheet Download
DTS26F15-19SN-LC.pdf
Availability of DTS26F15-19SN-LC
QUANTITY
DTS26F15-19SN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26F15-19SN-LC
Internal Part NumberEIS-DTS26F15-19SN-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26F15-19SN-LC
Related LinksDTS26F15, DTS26F15-19SN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26F15-19SN-LC Details Description
Related parts for DTS26F15-19SN-LC
IC FPGA 158 I/O 240HQFP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC DVI/HDMI SW 3-TO-1 64-TQFP datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 5V SOT23-3 datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 10MA 12V datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC OPAMP GP 400KHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 1POS INLINE SKT datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 180D datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CAP CER 3PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf