TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26F17-26AC
DTS26F17-26AC picture photo
Mfg. Part Number
DTS26F17-26AC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS PIN
Datasheet Download
DTS26F17-26AC.pdf
Availability of DTS26F17-26AC
QUANTITY
DTS26F17-26AC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26F17-26AC
Internal Part NumberEIS-DTS26F17-26AC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationC
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26F17-26AC
Related LinksDTS26F, DTS26F17-26AC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26F17-26AC Details Description
Related parts for DTS26F17-26AC
CONN RING 10-12 AWG #5/16 PIDG datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 8CH T/H&REF 28-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.32K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
LED 7-SEG 2DIGIT RED LC 0.56" CA datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 7.5VOUT 50W datasheet.pdf
NON INSL BRAZED SEAM FLANGED BLO datasheet.pdf
TRIPLE BEAM ADJUST 200MM NPN datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 535MA 220 MOHM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 25A datasheet.pdf
LED DRIVER 150W 1400MA 120-277 datasheet.pdf