TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26F17-26HN
DTS26F17-26HN picture photo
Mfg. Part Number
DTS26F17-26HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 26POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DTS26F17-26HN.pdf
Availability of DTS26F17-26HN
QUANTITY
DTS26F17-26HN Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26F17-26HN
Internal Part NumberEIS-DTS26F17-26HN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26F17-26HN
Related LinksDTS26F, DTS26F17-26HN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26F17-26HN Details Description
Related parts for DTS26F17-26HN
RES SMD 430 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V datasheet.pdf
SSD 136GB SCSI datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 78 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
IC EEPROM 512KBIT 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP DARL 50V SMINI5 datasheet.pdf
TARGET BRD 100PIN ZIF SKT MSP430 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES SMD 11.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP FILM 0.0018 UF 20% 300 VAC R datasheet.pdf