TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26F17-8SC-LC
DTS26F17-8SC-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS26F17-8SC-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT
Datasheet Download
DTS26F17-8SC-LC.pdf
Availability of DTS26F17-8SC-LC
QUANTITY
DTS26F17-8SC-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26F17-8SC-LC
Internal Part NumberEIS-DTS26F17-8SC-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions8
Shell Size - Insert17-8
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationC
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26F17-8SC-LC
Related LinksDTS26F1, DTS26F17-8SC-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26F17-8SC-LC Details Description
Related parts for DTS26F17-8SC-LC
IC GATE DRIVER LOW SIDE 5TO263 datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 14.35MM datasheet.pdf
CONN EDGE .100 7POS HL LOW P datasheet.pdf
HPP V4 POWER CRIMP CONTACT MALE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
TUBE GUIDE FINISHED datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf