TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26F19-11SE
DTS26F19-11SE picture photo
Mfg. Part Number
DTS26F19-11SE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 11POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DTS26F19-11SE.pdf
Availability of DTS26F19-11SE
QUANTITY
DTS26F19-11SE Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26F19-11SE
Internal Part NumberEIS-DTS26F19-11SE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26F19-11SE
Related LinksDTS26F, DTS26F19-11SE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26F19-11SE Details Description
Related parts for DTS26F19-11SE
MODULE PWR ENT DL FUSE FILTER 6A datasheet.pdf
RES SMD 2.94 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 500V X7R 2225 datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 3.5MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 3.97K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 78 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 5% 100VDC 2DIP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
FANLESS PC ATOM D525 DUAL 1.8GHZ datasheet.pdf