TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26F21-11SE
DTS26F21-11SE picture photo
Mfg. Part Number
DTS26F21-11SE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 11POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DTS26F21-11SE.pdf
Availability of DTS26F21-11SE
QUANTITY
DTS26F21-11SE Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26F21-11SE
Internal Part NumberEIS-DTS26F21-11SE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26F21-11SE
Related LinksDTS26F, DTS26F21-11SE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26F21-11SE Details Description
Related parts for DTS26F21-11SE
JUMPER-H1503TR/A3048S/X 4" datasheet.pdf
TERM RING VYL 2AWG 5/16 datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 62A AC/DC datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
CABLE TIE STANDARD:NYL NATURAL datasheet.pdf
STRIP UNMARK 5 STD datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 10UH SMD datasheet.pdf
BOARD PROBING PWM 180-PIN datasheet.pdf
FUSE 63AMP 250V AC TYPE T datasheet.pdf