TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26F21-16AB
DTS26F21-16AB picture photo
Mfg. Part Number
DTS26F21-16AB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN
Datasheet Download
DTS26F21-16AB.pdf
Availability of DTS26F21-16AB
QUANTITY
DTS26F21-16AB Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26F21-16AB
Internal Part NumberEIS-DTS26F21-16AB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26F21-16AB
Related LinksDTS26F, DTS26F21-16AB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26F21-16AB Details Description
Related parts for DTS26F21-16AB
CONN EDGECARD 24POS .100 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS 1/4 NPT 5V datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
ANT TUF DUCK VHF 220-225MHZ TNX datasheet.pdf
RES 487K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 500MW SOD123 datasheet.pdf