TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26F21-16SC-LC
DTS26F21-16SC-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS26F21-16SC-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS SKT
Datasheet Download
DTS26F21-16SC-LC.pdf
Availability of DTS26F21-16SC-LC
QUANTITY
DTS26F21-16SC-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26F21-16SC-LC
Internal Part NumberEIS-DTS26F21-16SC-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationC
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26F21-16SC-LC
Related LinksDTS26F21, DTS26F21-16SC-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26F21-16SC-LC Details Description
Related parts for DTS26F21-16SC-LC
FUSE CERM 250MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC AUDIO DSP 64TQFP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 52.3A TO263 datasheet.pdf
FINE ADJUST APPLICATOR datasheet.pdf
IC MCU ARM 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
XBEE RS-232 ADAPTER INT ANT 25PK datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DP3T 5A 120V datasheet.pdf
INCREMENTAL ENCODER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 120V 20A TO-277 datasheet.pdf