TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26F21-35HN
DTS26F21-35HN picture photo
Mfg. Part Number
DTS26F21-35HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 79POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DTS26F21-35HN.pdf
Availability of DTS26F21-35HN
QUANTITY
DTS26F21-35HN Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26F21-35HN
Internal Part NumberEIS-DTS26F21-35HN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions79
Shell Size - Insert21-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26F21-35HN
Related LinksDTS26F, DTS26F21-35HN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26F21-35HN Details Description
Related parts for DTS26F21-35HN
FIXED IND 47UH 195MA 2.11 OHM TH datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
RELAY TD 120VAC 10A DPDT datasheet.pdf
LAMP FUSE 3AG T-2 8V .250A datasheet.pdf
HEAVY DTY DBL EYE 1.5-2" 35" SST datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.8V 0.6A SYNC SOT23 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CAP CER 22PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
GT 10C 10#16 PIN PLUG datasheet.pdf
Chip Monolithic Ceramic Capacitor 0805 X5R 2.2レF 25V datasheet.pdf