TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26F21-39PA-LC
DTS26F21-39PA-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS26F21-39PA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS PIN
Datasheet Download
DTS26F21-39PA-LC.pdf
Availability of DTS26F21-39PA-LC
QUANTITY
DTS26F21-39PA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26F21-39PA-LC
Internal Part NumberEIS-DTS26F21-39PA-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26F21-39PA-LC
Related LinksDTS26F21, DTS26F21-39PA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26F21-39PA-LC Details Description
Related parts for DTS26F21-39PA-LC
CONN RECEPT R/A 120POS 1.27MM datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A DO213AB datasheet.pdf
LED RGB DIFFUSED 2SMD R/A datasheet.pdf
HEAVYCON PROTECTIVE COVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 133K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf