TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26F21-39SE
DTS26F21-39SE picture photo
Mfg. Part Number
DTS26F21-39SE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 39POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DTS26F21-39SE.pdf
Availability of DTS26F21-39SE
QUANTITY
DTS26F21-39SE Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26F21-39SE
Internal Part NumberEIS-DTS26F21-39SE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26F21-39SE
Related LinksDTS26F, DTS26F21-39SE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26F21-39SE Details Description
Related parts for DTS26F21-39SE
IC SWITCH SPST 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP MICA 4700PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
2 BIT TRANSLATING BUS SW UDFN8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS INLINE PIN datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 600V 4A GBL datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 12V 300W 25A datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 360MA 4.1 OHM TH datasheet.pdf
RES 29.4K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf