TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26F23-21HC
DTS26F23-21HC picture photo
Mfg. Part Number
DTS26F23-21HC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 21POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DTS26F23-21HC.pdf
Availability of DTS26F23-21HC
QUANTITY
DTS26F23-21HC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26F23-21HC
Internal Part NumberEIS-DTS26F23-21HC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26F23-21HC
Related LinksDTS26F, DTS26F23-21HC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26F23-21HC Details Description
Related parts for DTS26F23-21HC
CONN ADAPT PLUG TO JACK SMA datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 1W DO41 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
IC TXRX T/R SWITCH 8-CH 60-LLP datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 97.6VC P600 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 7.5VOUT 25W datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 50PPM datasheet.pdf