TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26F23-55AC
DTS26F23-55AC picture photo
Mfg. Part Number
DTS26F23-55AC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN
Datasheet Download
DTS26F23-55AC.pdf
Availability of DTS26F23-55AC
QUANTITY
DTS26F23-55AC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26F23-55AC
Internal Part NumberEIS-DTS26F23-55AC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationC
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26F23-55AC
Related LinksDTS26F, DTS26F23-55AC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26F23-55AC Details Description
Related parts for DTS26F23-55AC
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PST 25A 120V datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 4A 100V KBU datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP 1.5V 10-MSOP datasheet.pdf
RELAY SOCKET SOLDER SIZE III datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 60POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
LOCKOUT STATION W/COMP 10 PERS datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE PIN datasheet.pdf
IC REG BUCK PROG 5A SYNC 20WLCSP datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADPTR 18V 19.8W datasheet.pdf