Yageo RT0603CRD077K15L
RT0603CRD077K15L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRD077K15L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 7.15K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRD077K15L.pdf
Availability of RT0603CRD077K15L
QUANTITY
RT0603CRD077K15L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRD077K15L
Internal Part NumberEIS-RT0603CRD077K15L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.15k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRD077K15L
Related LinksRT0603CR, RT0603CRD077K15L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRD077K15L Details Description
Related parts for RT0603CRD077K15L
IDC CABLE - MCE26K/MC26G/MCE26K datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS WALL MT SCK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 18POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG SHLD 328.1' datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 6POS datasheet.pdf
RES 357 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 6PVH 4COL NK datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 62POS datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS INLINE PIN datasheet.pdf