TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26F25-29JA
DTS26F25-29JA picture photo
Mfg. Part Number
DTS26F25-29JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 29POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DTS26F25-29JA.pdf
Availability of DTS26F25-29JA
QUANTITY
DTS26F25-29JA Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26F25-29JA
Internal Part NumberEIS-DTS26F25-29JA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26F25-29JA
Related LinksDTS26F, DTS26F25-29JA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26F25-29JA Details Description
Related parts for DTS26F25-29JA
LED ORANGE DIFF 2SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
TRANS PNP 180V 0.1A TO-126 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 85V 215MA SOT23-3 datasheet.pdf
CONN ADAPT 7MM JACK TO N JACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 16"L X 12"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
LOW LOSS 1220 MHZ datasheet.pdf