TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26F25-29PC
DTS26F25-29PC picture photo
Mfg. Part Number
DTS26F25-29PC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 29POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DTS26F25-29PC.pdf
Availability of DTS26F25-29PC
QUANTITY
DTS26F25-29PC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26F25-29PC
Internal Part NumberEIS-DTS26F25-29PC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26F25-29PC
Related LinksDTS26F, DTS26F25-29PC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26F25-29PC Details Description
Related parts for DTS26F25-29PC
IC 1-OF-8 FET MUX/DEMUX 16-SOIC datasheet.pdf
SCREWDRIVER TORX T9 5.71" datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8-BIT 128K FLASH 44-QFP datasheet.pdf
IC PSRAM 8MBIT 55NS 44TSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
VAPROTEX HANDLE datasheet.pdf
Connector Socket 31 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
SMT 8P8C WITH SHIELD 1 PORT datasheet.pdf
KIT DEMO LINDUINO ONE DC934A datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf